W dniach 29 września – 3 października 2014 r. młodzież klas drugich Liceum i Technikum odwiedziła Ośrodek dla niewidomych w Wilnie. Była to trzecia wizyta uczniów naszej szkoły w litewskiej placówce.
Współpracę rozpoczęliśmy w 2012 roku. Wówczas uczniowie obu szkół realizowali projekt dotyczący wybitnych postaci łączących Polskę i Litwę. Wzięliśmy udział w konferencji, na której odczytywane były referaty o Adamie Mickiewiczu, recytowana inwokacja do „Pana Tadeusza” oraz prezentowane prace plastyczne uczniów. Gościem konferencji był przedstawiciel Ambasady Polski w Wilnie.
Uczniowie poznali plan budynku szkoły oraz obejrzeli wybrane pracownie i bibliotekę. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Wilna i lekcję edukacyjną na zamku w Trokach.
Ponownie odwiedziliśmy Wilno rok później i podobnie jak poprzednio młodzież odwiedzała ważne dla polskiej historii i kultury miejsca.
Tegoroczny pobyt w Wilnie upłynął w atmosferze utrwalania wiadomości o twórcach okresu romantyzmu oraz poznawania miasta i jego historii. Młodzież zwiedziła Muzeum Adama Mickiewicza, zatrzymaliśmy się również przy pomniku poety, którego lekko pochylona sylwetka oparta jest na pękniętej kolumnie – symbolizującej los Mickiewicza: życie w ojczyźnie i na emigracji. Byliśmy też w zrekonstruowanej „celi Konrada” obok dawnego Klasztoru Bazylianów.
Ciekawym i wzruszającym przeżyciem okazało się zwiedzanie Litewskiego Muzeum Narodowego. Gdy obejrzeliśmy wybrane eksponaty (makietę Zamku Dolnego i Górnego, zrekonstruowane przedmioty codziennego użytku i broń), mieliśmy okazję posłuchać niezwykłego koncertu. Słuchaliśmy gry na flecie i harfie, a na organach zagrał Kacper Kowalewski.
Najwięcej radości sprawił młodzieży pobyt w Parku Europejskim, muzeum rzeźby współczesnej na otwartej przestrzeni. Kontakt z oryginalnymi instalacjami wyzwolił inwencję twórczą, rozwinął wyobraźnię przestrzenną i był okazją do wesołej zabawy.
Miło upłynął nam również czas spędzony z uczniami szkoły wileńskiej. Graliśmy wspólnie w showdawn, wykonywali prace z filcu i bawili się na dyskotece.
Gorąco dziękujemy za serdeczne przyjęcie w Wilnie pani dyrektor Angele Daujotiene oraz paniom Irenie Jakoniene, Giedre Rezciuniene, Skaidre Butnoriute i Jurgicie Jakone oraz wszystkim pracownikom i uczniom, których tam poznaliśmy.
Agnieszka Krasnodębska