Spotkanie z Jackiem Hamelą

8. maja 2014 r. w naszej szkole odbyła się projekcja filmu „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, a po niej spotkanie z panem Jackiem Hamelą – jednym z najlepszych polskich operatorów dźwięku filmowego.

Pan Jacek Hamela jest współautorem wielu wysoko ocenionych produkcji filmowych. Pracował m.in. przy takich filmach jak „Róża”, „Dom Zły”, „Tatarak” i „Katyń”. Kilkakrotnie zdobył „Orła” – w kategorii: „Najlepszy dźwięk” (w tym także za film „Imagine” w 2013 roku).
W czasie spotkania ze swobodą i wdziękiem opowiadał o swojej pracy.

Rozpoczyna ją analiza scenariusza i rozmowy z reżyserem, w czasie których rodzi się koncepcja dźwiękowa filmu, potem nagrywa się dźwięk na planie filmowym, a w końcu przychodzi etap postprodukcji, podczas którego warstwa dźwiękowa zostaje uzupełniona o dodatkowe efekty dźwiękowe i muzykę. Tak skonstruowana wielowarstwowa ścieżka dźwiękowa filmu zawiera dialogi filmowych postaci, efekty dźwiękowe i muzykę, a największy nacisk położony jest na jej spójność z obrazem.

W czasie spotkania mogliśmy usłyszeć wiele anegdot z planu zdjęciowego, poznać kulisy pracy ekipy filmowej i zapytać o wiele interesujących nas spraw, a każda odpowiedź pana Jacka Hameli przeradzała się w oddzielną, ciekawą opowieść.
 
 

  

  

  

  

 


-->